Medikų tyrimų taikinyje

Ar gali kaklą puošianti grandinėlė išvaduoti nuo galvos skausmų, o apyrankė sureguliuoti kraujospūdį? Patikėti, jog papuošalai kartais ne tik puošia, bet ir gydo, – sunku. Tačiau pasaulyje vis labiau populiarėja magnetiniai papuošalai, kurie, veikdami vieną ar keletą kūno taškų, gali sustiprinti organizmą bei apsaugoti nuo kai kurių ligų.

Vietoj vaistų – papuošalai
Tai panašu į gydymą akupunktūra – tam tikrų kūno paviršiaus taškų dirginimą adatomis.
„Būti sveikesniems galima ne tik geriant vaistus ar vitaminus“, – įsitikinusi UAB „Energetiksas“, prekiaujančios magnetiniais papuošalais, koordinatorė Irma Jankauskaitė.
Tačiau medikai prieštaringai vertina magnetinių papuošalų poveikį sveikatai.

Būtinas magnetinis laukas
Kai pirmieji kosmonautai grįžo į Žemę, juos kamavo depresija, padidėjęs nuovargis, nemiga bei nugaros skausmai. Tik tada, kai kosminiuose laivuose buvo sukurtas dirbtinis magnetinis laukas, kosmonautai šiais sveikatos sutrikimais pradėjo skųstis gerokai rečiau.
Šiuolaikinė kasdienė aplinka taip pat iškraipo mūsų magnetinį lauką. Jį silpnina gelžbetoniniai pastatai, automobiliai, lėktuvai, net televizoriai ir mobilieji telefonai.
Magnetoterapijos šalininkai įsitikinę, jog kiekvieno žmogaus sveikata priklauso nuo Žemės bei vidutinio magnetinio lauko lygio. Kai jis susilpnėja, pasijuntame prastai.
Tuomet jaučiamės pavargę, kankina nemiga, depresija. Esant magnetinio lauko deficito sindromui, dažniau kamuoja tokios ligos kaip migrena, nugaros, sąnarių skausmai, virškinimo bei kraujospūdžio sutrikimai. Magnetoterapija itin besidomintys japonų medikai tvirtina, jog ji gali palengvinti ar padėti išgydyti apie keturiasdešimt ligų, pavyzdžiui, bronchinę astmą, neurozę, epilepsiją, sportines traumas ar net Parkinsono ligą.

Poveikis žinomas nuo senovės
Magnetų poveikis sveikatai žinomas jau nuo senų laikų. Žmogaus organizmui būtina teigiamų ir neigiamų magnetinių laukų pusiausvyra. Teigiamo magnetinio lauko energija stimuliuoja, aktyvina. Tuo tarpu neigiama magnetinė energija atkuria pusiausvyrą, normalizuoja organizmo būklę, reguliuoja kraujospūdį.
Legendos pasakoja, jog, norėdama išsaugoti jaunystę ir grožį, magnetinį amuletą nešiojo ir Egipto karalienė Kleopatra. Šių dienų Japonijos ir Indijos šeimos kai kurioms ligoms gydyti vietoj garstyčių ar taurių dažnai renkasi magnetoterapiją.

Gerina savijautą
Magnetinis laukas veikia raudonuosius kraujo kūnelius ir taip suaktyvina kraujo apytaką bei pagerina visą organizmo būklę. Jis sumažina bei panaikina skausmą, sureguliuoja kraujospūdį, padeda įveikti infekcijas, uždegimus. Magnetoterapija padeda greičiau sugyti randams, opoms, lūžiams, patempimams. Magnetai suteikia energijos, nuramina nervų sistemą, mažina dirglumą bei gerina dėmesio koncentraciją.
„Magnetoterapija – visikai natūrali, paprasta, neskausminga ir tikrai efektyvi terapija. Magneto sudaromas laukas yra nepavojingas, jis lengvai veikia per odą, audinius“, – pripažino reabilitacijos įstaigos „Palangos linas“ vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Edita Ziabkienė.
Tačiau gydytoja skeptiškai vertina magnetinius papuošalus. Anot jos, tai tėra reklaminė vilionė.
„Jeigu kamuoja ligos, papuošalai tikrai nepadės. Reikia gydytis“, įsitikinusi gydytoja E.Ziabkienė.

Veikia placebo efektas
Vilniuje įsikūrusios sanatorijos „Pušyno kelias“ direktoriaus pavaduotoja medicinai, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Gintarė Vaitkienė mano, jog papuošalai su magnetais yra vienas lengviausiai pritaikomų Magnetoterapijos būdų. Jos nuomone, magnetiniai papuošalai, nors ir negali pakeisti tradicinės medicinos, tačiau yra gana efektyvi profilaktikos priemonė. Tačiau G.Vaitkienė neslėpė, jog magnetiniai papuošalai neretai žmones veikia tik todėl, kad sergantieji tiki šio gydymo būdo galia. Tai yra suveikia vadinamasis placebo efektas.
„Mūsų sveikata labai priklauso nuo emocijų. Jeigu žmogus tiki vienu ar kitu gydymo būdu, teigiamas poveikis sveikatai iš tiesų gali būti didelis. Žinoma, vien tik tai pasveikti nepadeda“, – įspėjo fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja.

Galima nusipirkti be recepto
Kiekviename iš sidabro, nerūdijančio plieno bei gryno vario pagamintame, auksu ar rodžiu padengtame papuošale yra bent po du neodimio magnetus. Jie yra patys brangiausi bei ilgiausiai išlaikantys magnetinio lauko stiprumą. Todėl net ir kasdien nešiojami papuošalai neišsimagnetina. Sveikatą stiprinančių papuošalų gamyboje nenaudojama nikelio, daugeliui žmonių sukeliančių alergiją.
Magnetinio lauko stiprumui matuoti vartojamas vienetas – gausas. Visų papuošaluose esančių magnetų stiprumas vienodas – 1200 gausų.
„Nemažai žmonių mano, jog jeigu vienu metu bus nešiojami keli papuošalai: koljė, auskarai, apyrankė, magnetinis laukas bus pernelyg stiprus ir net pakenks. Tačiau nereikia pamiršti, kad cirkuliuoja tik stipriausio magneto laukas“, – patikino I.Janauskaitė. Tokio stiprumo magnetai sveikatai pakenti negali niekaip. Todėl nuo 80 iki 600litų kainuojančius magnetinius papuošalus galima nusipirkti ir be gydytojo recepto. Vaistinėse be recepto galima įsigyti ir ortopedinių priemonių: diržų, riešo, kelio sąnarių įtvarų su magnetais.
Vis dėlto gydytoja G.Vaitkienė patarė prieš perkant magnetinius papuošalus pasitarti su medikais.

Geriausia nešioti apyrankes
Kiekvieno papuošalo poveikis sveikatai skirtingas. Geriausia magnetinį papuošalą nešioti ant riešo. Šioje vietoje yra akupunktūriniai taškai, kurie reguliuoja kraujospūdį.
Norint išvengti nugaros, galvos, pečių skausmų, reumato, pravartu ant kaklo nešioti grandinėlę. Segės bei pakabučiai sumažina krūtinės skausmą. Sergantiems artritu ar reumatu patariama nešioti varinius magnetinius papuošalus.
„Magnetinių papuošalų poveikis dažniausiai būna vietinis. Todėl juos reikėtų dėti toje vietoje, kurioje norite pagerinti kraujotaką ar numalšinti skausmą. Magnetų nerekomenduojama dėti tik širdies plote“, – įspėjo gydytoja G.Vaitkienė.
Tačiau siekiant atkurti susilpnėjusį magnetinį lauką nebūtina, , kad magnetas liestųsi su kūnu. Organizmą gerai veikia ir šalia esantys magnetai.
„Magnetas bet kokiu atveju aplink save sukuria magnetinį lauką ir veikia teigiamai. Todėl aš net ir po įtempto darbo dienos jaučiuosi nepavargusi, esu gerai nusiteikusi“, – tikino magnetinių papuošalų nenešiojanti, tačiau nuolat tarp jų besisukiojanti I.Janauskaitė.

Nepatartina nėščiosioms
Žmonės į magnetus reaguoja skirtingai. Vieni sveikatos pokyčius pajunta vos po kelių dienų. Tuo tarpu kitiems prireikia poros savaičių. Neretai užsidėjus magnetinį papuošalą net ima svaigti galva.
„Tai normalu. Organizmas turi priprasti prie tinkamo magnetinio lauko“, – nuramino I.Janauskaitė. Bet yra žmonių, kurie dėl neaiškių priežasčių apskritai netoleruoja pakitusio magnetinio lauko ir jaučiasi prastai. Todėl gydytoja G. Vaitkienė ragino pradėjus nešioti magnetinius papuošalus itin atidžiai stebėti sveikatos pokyčius.
Magnetų turėtų vengti sergantieji sunkiomis širdies bei kraujagyslių ligomis, kūdikių besilaukiančios moterys, vaikai iki 16 metų bei tie, kurie turi širdies stimuliatorių ar kitų metalinių implantų.
Kadangi magnetai skatina ląstelių augimą, magnetoterapija nerekomenduojama ir sergantiems onkologinėmis ligomis.
Moters savaitė Nr.7 (123) 2005m.

Parašykite komentarą