Komandinis žaidimas ir dopingas

LOVE THIS GAME….. arba kitaip pasakius, kad ne tik įprastos sporto šakos patenka į dopingo šešėlį.Visų pirma norėtume Jus įspėti, jog šis tekstas jokiu būdų neturėtų būti suprastas, kaip skatinimas vartoti bet kokias chemines priemones jėgos ar fizinio pajėgumo gerinimui. Netgi atvirkščiai tai turėtų būti išskirtinis įspėjimas tiems, kurie naiviai tiki ir seka DRAUGŲ, TRENERIŲ; ar kitų prijaučiančių patarimais ir pradeda vartoti panašius preparatus.

1. Kodėl komandinių sporto šakų sportininkai tai pat yra neatsiejami nuo uždraustu preparatų vartojimo, kaip ir įprastų su dopingo skandalais susiejusių sporto šakų atletai.

Turbūt nesuklysim pasakydami, kad didžioji dalis atletų, kurie siekia tam tikru tikslu sportuodami ne kartą pagalvojo apie preparatų vartojimą, kurie žymiai pagerintų ju rodiklius, žymiai pagreitintų šių tikslų siekimą. Taip pat ne vienas turbūt uždavė sau klausimą ar tokios sporto šakos kaip futbolas, rankinis, krepšinis, šokiai (neseniai spaudoje pasirodė žinute apie vienos žymios lietuvių šokėjos dopingo šešėlį), taip pat priklauso toms sporto šakoms, kurių atletai neišvengia dopingo pagundų. Galime jums ramiai atsakyti TAIP.

Jeigu į visas šitas sporto šakas ( komandines) žiūrėsime kaip į atskirų fizinių veiksmų visumą, tokių kaip šuoliai, sprintas( greitas bėgimas) sprogstamosios jėgos judesiai, tai nesunkiai atpažinsime, kad kiekviena iš šių judesių forma yra netgi pripažintos ir mėgiamos olimpinės rungtys. O kas gali ginčytis su tuo faktu, kad kiekvienais metais ne viena ir ne dvi šalys, tuo labiau atletai, susiduria su dopingo faktu šiose ypač populiariose sporto šakose.

Taigi galima nesunkiai prieiti išvados, kad ir komandinių sporto šakų atletai yra suinteresuoti didinti savo jėgos ir greičio rodiklius, tačiau jie susiduria su viena problema: jų judesių kompleksiškumas sudaro sudėtingesnes sąlygas nei pvz. jėgos dvikove, kur atletai turi atlikti tik du veiksmus ,kurių specifika labai apibrėžta ( atsitūpti viena kartą ir vieną karta spausti štanga nuo krūtinės gulint ant suoliuko). Taigi komandinių šakų atletams reikalinga dar ir ištvermė, biologinė savybė per ilga laiką išlaikyti maksimalius jėgos rodiklius ( jėgos ištvermė). Čia nediskutuosime apie ADF-ATF-ADF energijos apykaitas, tačiau paprastai išsireiškus galima sakyti JĖGA+IŠTVERMĖ.

Jeigu paklaustumėte, bet kurio rimtesnio kultūristo ką galima vartoti iš cheminių preparatų tam, kad pasiekti didesnius jėgos rodiklius tai dažnai išgirsite atsakymu, iš kurių būtų galima parašyti gera švietėjišką vadovėli pradedantiesiems, tačiau paklausus apie ištvermę skatinančius vaistus, paprastai išgirsime ilgą pauzę, arba bent jau viena pavyzdį (EPO), tačiau tuo ir pasibaigs žinios. Neišgirsime nei apie riziką, neigiamus poveikius, tinkama dozavimą ir t.t. ir pan., kas žinoma yra suprantama. Jėga kultūrizme dažnai siejama su raumenų mase.

Tačiau futbolininkui ar krepšininkui paprastai yra visai nesvarbu ar jo blauzdos apimtis bus 75 ar 90cm svarbų yra tik tai, kad jis turėtų pakankamai jėgos ir ištvermės. Todėl ypač šių sporto šakų atletams yra svarbų JĖGA+IŠTVERMĖ. Taigi reikia treniruoti abi šias visiškai viena nuo kitos besiskiriančias jėgas, tam, kad pasiektumėme pačių optimaliausiu rezultatų sporte.

Parašykite komentarą